Shawn Colvin er klar for Parkteateret i Oslo, og vi har fått noen billetter å gi bort. Det foregår under Shawn Colvin-posten på Facebooksiden vår.
Første gang jeg la merke til Shawn Colvin var som en av trioen Colvin, Cash & Carpenter som hyllet Bob Dylan på hans legendariske «30th Anniversary Celebration» i oktober 1992. De tre gjorde en uforglemmelig versjon av «You Ain’t Goin’ Nowhere» – og siden den gang har alle tre gitt ut en lang rekke nydelig plater.
Cash & Carpenter har holdt seg i et mer country/folk-landskap, mens Shawn Colvin gjerne ligger mer opp mot pop/folk og hun minner meg ofte om Joni Mitchell.
Colvin er for tiden aktuell med barneplaten «Starlighter», og ga nylig ut en utvidet utgave av hennes bestselgende A Few Small Repairs. John Leventhal produserte platen, som han gjorde med mange av Colvins tidlige prosjekter. De to spilte i band sammen på slutten av 80-tallet, etter at hun ble «oppdaget» av Mary Chapin Carpenter på en folkemusikk-festival i 1988.
Shawn Colvin har slåss mot depresjon og alkoholmisbruk i årevis, men er nå tørrlagt og i sitt livs form. I 2016 laget hun og Steve Earle duettplaten «Colvin & Earle», der begge to pushet hverandre som låtskrivere og artister.
Og nå er hun klar for Parkteateret i Oslo. 13. juli er hun i hovedstaden, og du kan finne billetter på Ticketmaster.
En av mine favoritter med Colvin er låten «Polaroids» fra platen Fat City fra 1992.
Og her er mitt første møte med Shawn Colvin: